1. To forum dyskusyjne korzysta z cookies. Korzystanie z forum oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Kolega jest mi winny pieniądze i nie chce płacić

Dyskusja w 'Windykacja pożyczek' rozpoczęta przez użytkownika tadeush, 4 Luty 2015.

 1. tadeush

  tadeush Member

  pożyczyłem 5 tysięcy zł bliskiemu znajomemu. spisaliśmy oświadczenie, nie jakieś profesjonalne, ale jednak. ustaliliśmy w jakich ratach ma mi spłacać dług. dwie pierwsze raty płacił jak trzeba, ale potem przestał. tłumaczył się problemami finansowymi, więc zgodziłem się poczekać dłużej. ale mijają kolejne miesiące, a on wciąż mnie zbywa. już nie jesteśmy bliskimi znajomymi, bo on mnie unika. wciąż jest mi dłużny 4 tysiące, ale jak mam je odebrać? czy powinieneś udać się do windykatora? czy mogę się zjawić w firmie windykacyjnej z umową pożyczki, którą sam napisałem? jest na niej podpis kolegi i mój, ale nie wiem czy ta umowa ma jakąś moc. pomocy!
 2. lisek

  lisek Member

  spróbuj polubownie dogadać się z kolegą. wiem, że to pewnie nie jest rada, która by Cię zadowalała, ale tak byłoby najprościej dla was obu. powiedz mu, że gdy sprawa trafi do sądu to pewnie będzie toczyć się latami, a w końcu i tak przegra, bo Ty masz rację, masz na to dowody. a koszty sprawy sądowej będzie musiał pokryć sam.
 3. patka99

  patka99 Member

  zawsze możesz iść do firmy windykacyjnej. taka firma pobierze prowizję od odzyskanych należności. waha się ona od 3 do 30%. koszty wzrosną oczywiście, gdy firma windykacyjna będzie musiała założyć sprawę w sądzie Twojemu koledze (gdy nie będzie chciał spłacić długu polubownie). i taką prowizję płaci się zwykle po odzyskaniu długu, ale nie wiem czy we wszystkich firmach tak jest, musisz się sam zorientować.
 4. bronka

  bronka Member

  spróbuj się z kolegą dogadać, postrasz go trochę, że oddasz sprawę do sądu. może wtedy zmięknie. bo w końcu nikt nie chce się włóczyć po sądach i mieć wyroku na koncie.
 5. skpimp

  skpimp New Member

  Dlatego nigdy się nie pożycza kasy znajomym.
 6. Justyna K

  Justyna K New Member

  Jak będziesz szedł do firmy windykacyjnej to postaraj się nie iść do takiej, której zależy tylko na tym, żeby sprawa poszła do sądu bo wtedy najczęściej "umarł w butach" jak to mówiła moja mama. Mówię to jako osoba, która próbowała od kogoś odzyskać a potem sama musiała brać pożyczki, żeby szyć budżet. Nie warto tracić czasu na niby fachowców.
 7. Katusza

  Katusza New Member

Poleć tę stronę